Krok za krokem

19. červenec 2016 | 07.21 |

Tak je to tu - dlouho slibovaný článek o vzniku náhrdelníku pěkně den po dni, krok za krokem. Cílem není poskytnout návod, ale zdokumentovat, jak dlouho se takový náhrdelník šije a jakými fázemi jeho výroba prochází.

Den první - je třeba promyslet, jak bude šperk vypadat, udělat si střih a vybrat materiál (budeme pár dní na chatě, tak se nesmí na nic zapomenout - raději tedy všeho víc než míň - bylo toho ještě o trošku víc, ale to už na fotce není):

krok za krokem1

Více zblízka střih na náhrdelník (bohužel jsem byla limitovaná velikostí A5, větší čtverečkovaný papír doma nenalezen) a náčrtek, jak by mělo výsledné dílo zhruba vypadat:

krok za krokem2

Střih konečně překreslen a nalepen kabošon lepidolitu - může se začít šít!

krok za krokem3

Den druhý: zvládla jsem jen obšít kabošon a něco málo k tomu. Západy slunce pozorované z terasy byly prostě neodolatelné ( u toho se nešije...)

krok za krokem 2

Den třetí - něco málo přibylo. Při focení mi spadla ta obšitá volná rivolka do trávy (jedna už je přišitá) a zaboha jsem ji nemohla najít ( a to visela na vlasci a byla na něm navlečená jehla.....), nakonec se zadařilo, ale vsadím se, že jinak by se našla hned, jak by šel kolem někdo bosky.

krok za krokem 3

Den čtvrtý - rivolky jsou na svých místech a začíná se plnit prostor mezi nimi:

krok za krokem 4

Den pátý - budu muset udělat něco s tím spodkem - je to nevyvážené a špatně by se to začišťovalo a také vymyslet, jak vyšiju horní díly.

krok za krokem 5

Den šestý - z chaty jsme se přesunuli domů. Po deseti hodinách vyšívání je výšivka téměř hotova (ten levý horní roh zabere ještě tak dvacet minut):

krok za krokem 6

Den sedmý: hotovou výšivku jsem obstřihla, podlepila ještě jednou vrstvou filcu a černou alcantarou (což je velmi příjemná látka podobná semiši či broušené kůži a používá se jako potahovina do interiérů luxusních aut) a celý náhrdelník po obvodu začistila korálky. Nyní je hotový vyšívaný díl a musí se k němu dodělat patřičně dlouhé pásky a zapínání. Je možné, že ještě ozdobně obšiju spodní okraje výšivky (ale to až podle výsledného dojmu náhrdelníku, zatím to má čas). Doteď tedy odšito celkem dvanáct hodin.

krok za krokem 7

pohled na spodní začištěnou stranu:

krok za krokem 7a

Den osmý - ušila jsem pásky síťovým stehem. Je zajímavé, že ač jsem síťový steh už několikrát šila, zase jsem strávila asi půl hodiny přemýšlením, jak tento pro mě zakletý steh začít (samozřejmě tyhle prostoje do šicího času nezapočítávám). Stihla jsem i zapínání, to ale zatím není dostatečně přišité: 

krok za krokem 8

Den devátý: zapínání už je přišité a ještě jsem trošku dozdobila pásky - po 16 hodinách čistého šití je náhrdelník konečně hotový, dostal jméno Keilani.

Keilani

a ještě fotka, jak bude vypadat na krku:

Keilani

Snad se mi podařil přiblížit proces výroby vyšívaného náhrdelníku i těm, koho jinak šité šperky moc neuchvátily. Korálková výšivka, stejně jako šití z korálků,  je pracná a časově náročná technika a za každým šperkem se ukrývá spousta hodin mravenčí práce, proto i cena těchto šperků bývá vyšší. A to nepočítám nápad a to, že takový šperk je osobitý a má duši.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Krok za krokem tlapka®pise.cz 19. 07. 2016 - 19:52
RE: Krok za krokem epona 19. 07. 2016 - 20:05
RE: Krok za krokem hroznetajne®pise.cz 22. 07. 2016 - 19:42
RE(2x): Krok za krokem epona 22. 07. 2016 - 20:08
RE: Krok za krokem rebarbora®pise.cz 21. 08. 2016 - 11:17
RE(2x): Krok za krokem epona 21. 08. 2016 - 13:58