Pro Bludičku

10. únor 2013 | 10.10 |

Tak, slibovaný náhrdelník s ryolitem už je hotový. Ryolit je z Austrálie a má zase tak pěkné obě strany, že mi bylo líto jednu schovat, takže tohle je další z řady oboustranných náhrdelníků. Nejvíc práce mi dá vždy vymyslet dozdobení - přece jen kamínek umí obšít každý (dobře, skoro každý), ale udělat kamínek zajímavý, podtrhnout  jeho krásu a přitom ji nepřebít, a ještě tak, aby se dal nosit z obou stran, to je oříšek! Nakonec, můžete posoudit sami, zda se mi to povedlo:

Pro Bludičku

Ještě v detailu jedna strana:

Pro Bludičku - detail II

a druhá:

Pro Bludičku - detail

A ještě trochu informací o ryolitu, které jsem si půjčila ze stránek Drahé kameny a minerály:

Ryolit vzniká vulkanickou činností, magma se vylévá na povrch a v několika fázích tuhne. V první fázi vznikají hrubé krystaly, v dalších jemnozrnná hmota, která vyplňuje póry mezi krystaly. Často se jedná o sklo a silikáty. Tvoří kupy, proudy, časté jsou ve vulkanických brekciích, ignimbritech nebo tufech.
V australských ryolitech převažuje plagioklas nad alkalickými živci. Při tuhnutí magmatu vznikají kulovité útvary – sférule, pro tento typ ryolitu charakteristické. Póry ryolitu bývají vyplněny opálem, achátem nebo chalcedonem. Je to docela tvrdý minerál - 5/6.

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře